U-BOLTS SQUARED
U-bolts, also known as a U bolt clamp, are threaded fasteners with a U shape that can hold items such as conduit, pipe, and tubes. ... Square U bolts have squared shapes, which are best suited for holding duct work and other similarly shaped items.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
BETWEEN LEGS DISTANCE
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 25C237BSU0Z/150BL
- 1/4-20 X 2 3/8 SQ U-BOLT 1 1/2" BETWEEN LEGS ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0660000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2-3/8"2-3/8" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 1-1/2" BETWEEN LEGS1-1/2" BETWEEN LEGS |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 37C200BSU0Z/150TH
- 3/8-16 X 2 X 3 1/2 SQ U-BOLT STEEL ZINC 1 1/2"THD
- G
- 0
- Weight: 0.2296400
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 1-1/2" THREAD LENGTH1-1/2" THREAD LENGTH |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 37C275BSU0Z/150TH
- 3/8-16 X 2 3/4 SQ U-BOLT 1-1/16 BETWEEN LEGS ZINC 1 1/2"THD
- G
- 0
- Weight: 0.1695800
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2-3/4"2-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 1-1/16" BETWEEN LEGS1-1/16" BETWEEN LEGS |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
- 37C550BSU0Z/200TH
- 3/8-16 X 5 1/2 SQ U-BOLT 4 3/4 BETWEEN LEGS ZINC 2" THREAD
- G
- 0
- Weight: 0.3950000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 5-1/2"5-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 2" THREAD LENGTH2" THREAD LENGTH |
| BETWEEN LEGS DISTANCE: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.