FRAME BOLTS
Frame bolts, also known as hex flange screws, are a one-piece hex-washer head bolt with a flat bearing surface. Frame bolts are commonly used on truck frames, giving them their name.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 25C175NHN5Z/FBT
- 1/4-20 X 1 3/4 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0317000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 1-3/4"1-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C225NHN5Z/FBT
- 1/4-20 X 2 1/4 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- F
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 2-1/4"2-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C62NHN8G/FBT
- 1/4-20 X 5/8 UN-SERR HEX FLANGE GR8 BLK PHOS LIGHT OIL ?DRY TO TOUCH? DARK BLACK FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0110000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 5/8"5/8" |
| FINISH: | BLACK PHOSPHATEBLACK PHOSPHATE |
| SPECIALS: |
- 25C62NHN8Z/FBT
- 1/4-20 X 5/8 UN-SERR HEX FLANGE GR8 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0110000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 5/8"5/8" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25C62NHN8Z/FBT/YNP
- 1/4-20 X 5/8 UN-SERR HEX FLANGE GR8 ZINC FRAME BOLT W/BLUE NYLON PATCH
- G
- 0
- Weight: 0.0110000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 5/8"5/8" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | BLUE NYLON PATCHBLUE NYLON PATCH |
- 25C75NHN8G/FBT
- 1/4-20 X 3/4 UN-SERR HEX FLANGE GR8 BLK PHOS LIGHT OIL ?DRY TO TOUCH? DARK BLACK FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0211500
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| FINISH: | BLACK PHOSPHATEBLACK PHOSPHATE |
| SPECIALS: |
- 31C225NHN5Z/FBT
- 5/16-18 X 2 1/4 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- E
- 0
- Weight: 0.0633800
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2-1/4"2-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C250NHN5Z/FBT
- 5/16-18 X 2 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0580000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31C300NHN5Z/FBT
- 5/16-18 X 3" UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0556200
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C100NHN8G/FBT
- 3/8-16 X 1 UN-SERR HEX FLANGE GR8 BLK PHOS LIGHT OIL ?DRY TO TOUCH? DARK BLACK FRAME BOLT
- D
- 0
- Weight: 0.0470000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | BLACK PHOSPHATEBLACK PHOSPHATE |
| SPECIALS: |
- 37C100NHN8Z/FBT
- 3/8-16 X 1 UN-SERR HEX FLANGE GR8 ZINC FRAME BOLT
- D
- 0
- Weight: 0.0470000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C100NHN8Z/FBT/BNP
- 3/8-16 X 1 UN-SERR HEX FLANGE GR8 ZINC FRAME BOLT W/BLUE NYLON PATCH
- E
- 0
- Weight: 0.0470000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | BLUE NYLON PATCHBLUE NYLON PATCH |
- 37C125NHN5Z/FBT
- 3/8-16 X 1 1/4 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0580000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1-1/4"1-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C150NHN5Z/FBT
- 3/8-16 X 1 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0550000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C225NHN5Z/FBT
- 3/8-16 X 2 1/4 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0956000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 2-1/4"2-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C350NHN5Z/FBT
- 3/8-16 X 3 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.1250000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C50NHN8G/FBT
- 3/8-16 X 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR8 BLK PHOS LIGHT OIL ?DRY TO TOUCH? DARK BLACK FRAME BOLT
- D
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | BLACK PHOSPHATEBLACK PHOSPHATE |
| SPECIALS: |
- 37C50NHN8Z/FBT
- 3/8-16 X 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR8 ZINC FRAME BOLT
- D
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C50NHN8Z/FBT/BNP
- 3/8-16 X 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR8 ZINC FRAME BOLT W/BLUE NYLON PATCH
- D
- 0
- Weight: 0.0290000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 1/2"1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | BLUE NYLON PATCHBLUE NYLON PATCH |
- 50C175NHN5Z/FBT
- 1/2-13 X 1 3/4 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.1300000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 1-3/4"1-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50C250NHN5Z/FBT
- 1/2-13 X 2 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.0100000
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 1313 |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 62C225NHN5Z/FBT
- 5/8-11 X 2 1/4 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.2800000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 2-1/4"2-1/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 62C350NHN5Z/FBT
- 5/8-11 X 3 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.3300000
| DIAMETER: | 5/85/8 |
| THREAD PITCH: | 1111 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 75C350NHN5Z/FBT
- 3/4-10 X 3 1/2 UN-SERR HEX FLANGE GR5 ZINC FRAME BOLT
- G
- 0
- Weight: 0.6285000
| DIAMETER: | 3/43/4 |
| THREAD PITCH: | 1010 |
| LENGTH: | 3-1/2"3-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.