TRILOBULAR SCREWS
Trilobular screws have a trilobular shaped blunt point which reduces friction during thread forming, provides prevailing torque which exceeds the level of locking screws, and most importantly, inherently provides resistance to vibrational loosening.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD TYPE
LENGTH
HEAD STYLE
DRIVE TYPE
MATERIAL
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 31C100IUX0Z
- 5/16-18 X 1" UNSL HWH TRILOBULAR ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.0315000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD TYPE: | 1818 |
| LENGTH: | 1"1" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | ZINCZINC |
| MATERIAL: | |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
- 31C100IXT0F/TRI/PIN
- 5/16-18 X 1 TORX TRUSS TRILOBULA CLEAR-1000 TRI-LOBE W/PIN
- G
- 0
- Weight: 0.0271300
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD TYPE: | 1818 |
| LENGTH: | 1"1" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | CLEAR 1000CLEAR 1000 |
| MATERIAL: | WITH SECURITY PINWITH SECURITY PIN |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
- 37C100IXT0F/P447
- 3/8-16 X 1 TORX TRUSS TRILOBULAR CLEAR-1000
- A
- 0
- Weight: 0.0427000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD TYPE: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | CLEAR 1000CLEAR 1000 |
| MATERIAL: | |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
- 37C100IXT0F/P447/18BK
- 3/8-16 X 1" TORX TRUSS TRILOBULAR PT.#18 BLACK CLEAR -1000
- G
- 0
- Weight: 0.0427600
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD TYPE: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | CLEAR 1000CLEAR 1000 |
| MATERIAL: | PAINT #18 BLACKPAINT #18 BLACK |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
- 37C100IXT0F/P447/BLK
- 3/8-16 X 1 TORX TRUSS TRILOBULA CLEAR-1000 PER PRINT # 447 PT. BLACK TEXTURE
- A
- 0
- Weight: 0.0427600
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD TYPE: | 1616 |
| LENGTH: | 1"1" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | CLEAR 1000CLEAR 1000 |
| MATERIAL: | PAINT BLACK TEXTUREPAINT BLACK TEXTURE |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
- 37C150IXP0Z
- 3/8-16 X 1 1/2 TORX PAN TRILOBULAR ZINC
- C
- 0
- Weight: 0.0553000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD TYPE: | 1616 |
| LENGTH: | 1-1/2"1-1/2" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | ZINCZINC |
| MATERIAL: | |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
- 37C75IUX0Z
- 3/8-16 X 3/4 UNSL HWH TRILOBULAR ZINC
- F
- 0
- Weight: 0.0388000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD TYPE: | 1616 |
| LENGTH: | 3/4"3/4" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | ZINCZINC |
| MATERIAL: | |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
- 6C37IXP0Z
- 6-32 X 3/8 TORX PAN TRILOBULAR ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0020000
| DIAMETER: | 66 |
| THREAD TYPE: | 3232 |
| LENGTH: | 3/8"3/8" |
| HEAD STYLE: | STEELSTEEL |
| DRIVE TYPE: | ZINCZINC |
| MATERIAL: | |
| FINISH: | |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.