J-BOLTS
J-bolts are J-shaped fasteners, threaded on the flat side. They are often used in structural applications like securing walls to concrete foundations. The bent end hooks around rebar for support, and may be cast in concrete for use as an anchor bolt.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 31C300BOJ0Z
- 5/16-18 X 3" J BOLT ZINC
- E
- 0
- Weight: 0.0691600
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | 1818 |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 37C1878BOJ0M
- 3/8-16 X 18 7/8 J BOLT PLN
- G
- 0
- Weight: 0.6000000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 18-7/8"18-7/8" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 37C1878BOJ8M
- 3/8-16 X 18 7/8 J BOLT GR8 PLN
- G
- 0
- Weight: 0.6000000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 18-7/8"18-7/8" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 37C375BOJ0Z/2TH
- 3/8-16 X 3 3/4 J BOLT ZINC 2" THRD
- G
- 0
- Weight: 0.1300000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3-3/4"3-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 2" THREAD LENGTH2" THREAD LENGTH |
- 37C375BOJ0Z/NUT
- 3/8-16 3 X 3/4 J BOLT ZINC W/NUT
- G
- 0
- Weight: 0.0000100
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 3-3/4"3-3/4" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | WITH NUTWITH NUT |
- 37C500BOJ0Z/NUT
- 3/8-16 X 5" J BOLT W/NUTS ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.1900000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | 1616 |
| LENGTH: | 5"5" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | WITH NUTWITH NUT |
- 37K600BOJ0M
- 3/8 X 6" J BOLT PLN
- G
- 0
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 37K600BOJ0Z
- 3/8 X 6" J BOLT ZINC
- G
- 0
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 50F750BOJ0Z/1124
- 1/2-20 X 7 1/2 J BOLT ZINC 1 1/2 ARCH 4" THRDS
- G
- 0
| DIAMETER: | 1/21/2 |
| THREAD PITCH: | 2020 |
| LENGTH: | 7-1/2"7-1/2" |
| FINISH: | ZINCZINC |
| SPECIALS: | 4" THREAD LENGTH4" THREAD LENGTH |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.