DOWEL SCREWS
Dowel screws are lag threaded dowels (studs) used to fasten two pieces of wood. Like typical studs, they are headless, double-ended screws but have wood screw threads at both ends.
Sort By:
Filters:
DIAMETER
THREAD PITCH
LENGTH
FINISH
MATERIAL
SPECIALS
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
- 12N287BDS0Z
- 12-8 X 2 7/8 DOWEL SCREW ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0200000
| DIAMETER: | 1212 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 2-7/8"2-7/8" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 25N200BDS0M
- 1/4 X 2 DOWEL SCREW PLN
- D
- 0
- Weight: 0.0186000
| DIAMETER: | 1/41/4 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31N200BDS0M
- 5/16 X 2 DOWEL SCREW PLN
- G
- 0
- Weight: 0.0305000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31N200BDS0Z
- 5/16 X 2 DOWEL SCREW ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0305000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 2"2" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31N250BDS0M
- 5/16 X 2 1/2 DOWEL SCREW PLN
- G
- 0
- Weight: 0.0378000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 2-1/2"2-1/2" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31N300BDS0M
- 5/16 X 3" DOWEL SCREW PLN
- G
- 0
- Weight: 0.0460000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 31N300BDS0Z
- 5/16 X 3" DOWEL SCREW ZINC
- G
- 0
- Weight: 0.0460000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 3"3" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | ZINCZINC |
| SPECIALS: |
- 31N400BDS0M
- 5/16 X 4 DOWEL SCREW PLN
- G
- 0
- Weight: 0.0600000
| DIAMETER: | 5/165/16 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 4"4" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
- 37N600BDS0M
- 3/8 X 6 DOWEL SCREW PLN
- G
- 0
- Weight: 0.1360000
| DIAMETER: | 3/83/8 |
| THREAD PITCH: | CRSCRS |
| LENGTH: | 6"6" |
| FINISH: | STEELSTEEL |
| MATERIAL: | PLAINPLAIN |
| SPECIALS: |
No items match your selected filters. Please change or reset your filters to try again.
Page {pageNumber} of {pagesNumber}
Loading
Item(s) Added to Cart
View Cart
View Cart
Wishlist Updated
View Wishlist
View Wishlist
This website uses cookies to ensure you get the best user experience. By continuing to use this site, you agree to our
cookies and terms of use policy.